EN LÅNGHELG I PALMA

söndag, maj 18, 2025 0 0

Hola!

Long time no see igen, verkar hopplöst att få till bloggandet haha. Men jag har förutom lite tid mått ganska dåligt under en lång tid. 25 år som kroniskt sjuk har satt djupa spår och jag får inte ordning på hälsan, vilket jag aldrig kommer få men den här våren har varit tyngre än vanligt.

Men här kommer lite härliga mobilpics från en lovely helg i Palma med min darling Caroline, vi åkte torsdag 8:e maj och kom hem i måndags 12:e. Dagar med sovmornar, slow living, massor av avkoppling och njuteri. Tredje redan tillsammans dit, blivit en fin tradition och det är härligt att få avsatt tid till varandra när vi sällan har tid att ses hemma pga olika liv. Jag som har fullt upp med större barn och deras aktiviteter och pga det och mannens skiftjobb väldigt sällan kommer loss att umgås med vänner. Och Carro som inte har barn men som nu är gravid!! Åh vad jag är lycklig för detta, ska bli så mysigt med bebisgos, saknar den tiden enormt mycket.

Dessa bilder är från åra första två dagar, restaurant Botanic, restaurant Sea Club på Cap Rocat och Puro Beach Club. Vi bor gratis när vi är där så därför kan vi välja att gotta oss rejält på fantastiska restauranger och lyxiga beachclubs. Kan avsolut vara lika härligt på en handduk på den lokala stranden och att laga käk i lägenheten men det är roligt att testa nya restauranger och ställen varje gång vi är här, har en liten önskelista med ställen vi vill se och uppleva.

Min fantastiska klänning kommer från Adoore, heter Marseille och finns i tre färger här. Otroligt fint fall och skön att bära.

En helg med mycket god mat, alkoholfria drinkar och massor av ta igen-tid med bästis. Satt som en smäck i hjärtat. Kul att få klä upp sig lite och sätta på klackarna när man annars lever i myskläder och basic kontorskläder för jämnan.

Vill ni att jag skriver mer om ställena vi besökt osv får ni gärna ställa frågor i kommentarsfältet, nu ska jag ut i trädgården och njuta efter att gårdagen gick åt till fotboll när min man jobbade långpass. Längtar SÅ efter tid att få påta lite så när den ges måste jag unna mig 🙂

KRAM

0

No Comments Yet.

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *